Yıldız Tilbe’ye suç duyurusu

Saldırgan, beslenmesi ve üretimi yasak olan köpek grupları için sosyal medya hesabından “…Bölge halkı zehirli et versin, hepsi gebersin, insan parçalamak nedir ya?…” ifadelerini kullanan ünlü şarkıcı Yıldız Tilbe’ye bir suç duyurusu da Antalya’dan

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Tilbe hakkında suç duyurusu

Şarkıcı Yıldız Tilbe’nin, sokakta yaşayan köpekleri hedef alan sosyal medya paylaşımları; kamuoyunun gündeminde olmayı sürdürüyor. Tilbe; 12 Mart 2022 tarihinde Twitter hesabından, Antalya Serik’te saldırgan köpek gruplarının saldırısı sonucu ağır yaralanan ve geçtiğimiz günlerde vefat eden bir kız çocuğuna dair haberleri alıntılayarak paylaşımlarda bulunmuştu. 

Ne demişti:

Yıldız Tilbe; “Sahipsiz köpekler hayvan barınaklarında toplanıp aklı başında, hayvansever görevliler tarafından bakılmalıdır. Saldıran köpek gruplarına bulundukları bölgenin halkı zehirli et versin hepsi gebersin, insan parçalamak nedir ya? Toplasınlar hayvan barınaklarına köpekleri, hayvanseverler görevlendirilsin, hayvan sevmeyen sırf görev diye bu işi yapan birileri olmasın barınaklardaki hayvanlar birbirini yiyor açlıktan Allah razı olmasın, hayvanseverler görevlendirilsin, kontrol edilsin hayvan da kurtulsun insan da” demişti. 

Suç duyurusunda bulunuldu

Ünlü şarkıcının bu sözlerine kısa sürede her kesimden sosyal medya kullanıcısı tepki göstermiş, Tilbe’yi ifadelerinden dolayı kınamıştı. İstanbul Barosu da Tilbe hakkında, suç işlemeye tahrik iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Bir suç duyurusu da Antalya’dan yapıldı. Antalya Barosunun genç avukatlarından Avukat Seher Çağla Özdemir; sanatçı Yıldız Tilbe hakkında 7 Nisan günü Antalya Cumhuriyet Başsavcılığında suç işlemeye tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama, kanunlara uymamaya tahrik iddialarıyla suç duyurusunda bulundu.

Tilbe kendini savundu

Tepkilerin ardından Yıldız Tilbe’den de bir açıklama gelmişti. Sokaktaki hesabından kar yağışını çektiği, arka planda da sözlerine açıklama getirdiği bir videosunu sosyal medya hesabından paylaşan Tilbe, “Beni kimse hayvan düşmanı ilan edemez” diyerek şu ifadeleri kullanmıştı: “ ‘Saldırıp insanları parçalayan hayvanlar katledilsin, infaz edilsin insan öldüren insanlar gibi. Cezalandırılsın’ dedim. Beni kimse hayvan düşmanı ilan edemez tamam mı? Gerçekten çok ayıp bu yazdıklarınız. Madem bu kadar hayvan seviyorsunuz hadi alın evinize birer tane. Donacak hepsi sokakta. Öyle beslemekle olunmuyor hayvansever. Alın evinize birer tane. Hepsi ölecek şimdi sokakta. Bir bakacaksınız sabah ölmüş hepsi soğukta?”

‘İnsan olarak görevimi yaptım’

Avukat Seher Çağla Özdemir sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Daha önce suç duyurusunda  bulunacağımı belirttiğim sanatçı Yıldız Tilbe  hakkında (Sosyal medya hesabından çağrıda   bulunarak sokak köpeklerinin zehirlenmesini isteyen); Türk Ceza Kanununda yer alan ‘Suç işlemeye tahrik’, ‘Halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama’, ‘Kanunlara uymamaya tahrik’ suçlarından dolayı Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundum. İnsan veya hayvan, her canlının yaşama hakkı olduğunu, canlıların yaşama hakkının biz insanlar tarafından gasp edilemeyeceğini, hangi türün yaşayacağına karar verme yetkisinin insana ait olamayacağını, hayvanların yaşam haklarının da insanlar gibi uluslararası sözleşmeler ve iç mevzuatımızca korunduğunu, bu tarz sosyal medya paylaşımlarının  suç olduğunu herkesin bilmesi lazım. Ben de evinde iki kedi bir köpek besleyen biri olarak hayvanların aşısız ve başıboş dolaşmasını istemiyorum ama çözüm sanatçının çağrı yaptığı gibi zehirlemek, öldürmek olmamalı. Çözüm yerel yönetimlerin, bu başı boş gezdiği söylenen hayvanlara barınaklar temin etmesi ve hayvanları önce sahiplenip sonra sokağa bırakan kişilere caydırıcı bir ceza verilmesidir. Son söz olarak  kamuoyuna mal olmuş kişilerin topluma örnek olması lazım. Ben bir insan olarak görevimi yaptım gerisi adaletin bileceği iş.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir