Şimdi de günlük kiralık karavan! 

Şimdi de günlük kiralık karavan! 

Kollu kuvvetleri günlük kiralık evleri denetim almaya çalışırken şimdi de günlük kiralık karavan dönemi başladı. Ekonomik kriz sonrası uçuk otel ve ev fiyatları sonrası birçok kişi günlük kiralık karavanları tercih ediyor

Haber: Şükrü AĞIRMAN

Karavan kervanı 

Denetim konusunda İçişleri bakanlığı ile emniyetin sıkıntı yaşadığı günlük kiralık evlerden sonra şimdi de sahil bölgelerinde günlük kiralık karavan dönemi başladı. Çeşitli internet uygulamalarında ve sosyal medya sitelerinde Antalya Konyaaltı bölgesi için günlük kiralık karavan ilanları görmek mümkün. Bu karavanlar günlük olarak bir çok amaçla kiralanabiliyor. Herhangi bir denetim mekanizması ise yok. Oysa OHAL kapsamında yayımlanan bir KHK ile günlük kiralık evlere dâhi denetim getirilmişti. 

Bu ilanlara dikkat 

Antalya’da sokakta yürürken veya sosyal medyada hemen hemen herkesin dikkatini çeken bazı ilanlar göze çarpıyor. Direklere, kaldırımlara, elektrik ve telefon panolarına, üstgeçitlere yapıştırılan, sosyal medya uygulamalarında ve internet sitelerinde yayımlanan bu ilanlarda günlük kiralık ev, saatlik kiralık oda, apart ev, günlük kiralık daire duyuruları yer alıyor. Bu oda ve evler; Kaleiçi bölgesi ile denize kıyısı olan ilçelerden özellikle Konyaaltı ve Muratpaşa’da yoğun şekilde bulunuyor. Ancak kiralık ev, oda ve dairelerin bir bölümünde asayişi bozucu olaylar yaşanıyor, konusu suç olan eylemler gerçekleştirilebiliyor, aranan kişilerin saklandığı görülebiliyor. Evlerin internet üzerinden kiralanma aşamasında ise kiracıların mağduriyetiyle sonuçlanan dolandırıcılık vakaları yaşanabiliyor.

Otelci ve pansiyoncular da mağdur

Kayıtdışı kiralamalar nedeniyle devlet de vergi kaybına ve zarara uğruyor. Otelciler ve pansiyoncular da işleri ellerinden alındığı, müşterileri çalındığı, haksız rekabet oluştuğu için bu duruma isyan ediyor. Her türlü güvenlik ve hijyen tedbirlerinden uzak bu tür korsan ve/veya kaçak tesislerden herhangi birinde yaşanan olumsuz durumlar ise Antalya’nın imajını bozuyor. Kiralanan yerler, konut dokunulmazlığı nedeniyle belediyelerin ve kolluk kuvvetlerinin elini kolunu adeta bağlıyor. Borçlar Kanunu kapsamındaki kira sözleşmelerinde “süre” ile ilgili net bir ifadenin olmaması nedeniyle bir daireyi gün içinde birden fazla kez kiralayarak kayıt dışı gelir elde etmeye çalışanlar; apartman ve site sakinlerinin de tepkisini çekiyor.

Yalnızlar da mağdur

Ayrıca günübirlik kiralanan evlerin çoğu gereken güvenlik önleminden de yoksun. Bu tip evlerin Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Yönetmeliğine uygun merdiveni, merkezi yangın alarm sistemi gibi yangın önlemleri de bulunmuyor. Öte yandan günlük kiralanan evleri genelde tek bayan ve erkekler tercih ediyor. Bu evlerde sıkça yaşanan adli olaylar nedeniyle kentte gerçekten tek başına oturmak isteyenler, bir kaç günlüğüne tatile gelenler ile eşinden yeni boşanmış kişiler de sıkıntı yaşıyor. Tek başına, yalnız yaşamak isteyenlere; 2 yıllık kontrat yapmayı kabul etmeleri ve kefil getirmeyi kabul etmelerine rağmen kiralık ev veya oda verilmiyor.

Adli olaylar yaşanıyor

Pek çok kentte son yıllarda mantar gibi çoğalan günlük kiralık evler Antalya’da günlüğü 500-1000 liradan, saatlik kiralık odalar saati 150-200 liradan, gecelik kiralık odalar ise 300-500 liradan kiralanabiliyor. Tatilciler nedeniyle yaz mevsiminde ilan sayıları artıyor. Bu evlerde fuhuş, fuhuşa aracılık, fuhuşa yer temini, kumar vakaları yaşanabiliyor. Otellerin aksine bu tip yerlerde bir süre öncesine kadar kimlik bildiriminin zorunlu olmaması sebebiyle hırsız, kaçakçı, terörist gibi aranan şahıslar, yasa dışı iş yapanlar da konaklıyordu. Gelen tepkiler üzerine birkaç yıl önce İçişleri Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Maliye Bakanlığı konuya el attı. İçişleri Bakanlığının valiliklere gönderdiği bir genelgeyle, günübirlik kiraya verilen apart ya da evlerin kayıt altına alınması, vergiye tabi tutularak kayıtdışılığın engellenmesi, kalan kişilerin kimlik bildiriminin sağlanması amaçlandı.

KHK ile artık zorunlu

Ayrıca 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununa istinaden zorunlu olan misafir kimlik bilgileri alınmak durumunda. 22 Kasım 2016 tarihinde Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında Resmi Gazete’de yayımlanan bir Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) aynı otellerde olduğu gibi günübirlik kiralanan evlerde de kimlik bildirimi zorunlu hale getirildi. Bu evleri kiralayanlardan, genel kolluk kuvvetlerinin terminallerine bağlanmayanlara, anlık veri göndermeyen veya gerçeğe aykırı kayıt tutanlara onbinlerce lira idari para cezası verilebiliyor. Bu fiillerin tekrarı halinde ise işletme ruhsatları iptal edilebiliyor. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir