Rusya-Ukrayna savaşı Antalya’da çocukları vurdu

Haber: Şükrü AĞIRMAN

Önlemler mağdur ediyor 

Rusya’nın Ukrayna’ya savaş açmasından sonra Antalya’da da Rus Konsolosluğu önünde protestolara karşı çeşitli güvenlik önlemleri alındı. Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde denize nazır dünyaca ünlü Karaalioğlu Parkının içerisinde yer alan konsolosluk önünde, polislerin 24 saat koruma görevi aldığı güvenlik kameraları ile sıkı koruma hizmetleri verilen Antalya Emniyet Müdürlüğü Polis Noktası yer alıyordu. 

Yaklaşık 4 bin metrekarelik alan 

İddiaya göre savaş sonrası emniyetin çeşitli birimlerinden koruma ekipleri de konsolosluğun etrafına yerleştirildi. Ayrıca geçtiğimiz aylarda konsolosluğun önü, emniyet tarafından demir bariyerler ile kapatıldı. Ancak geçtiğimiz günlerde demir bariyerler ile kapatılan alan genişletilerek parkta yaklaşık 3 ile 4 bin metrekarelik alan işgal edilince vatandaş park içinde yürüyemez oldu, çocuklar oyun alanları da bariyerlerin içerisinde kaldığı için eğlenceden mahrum kaldı. 

Çocuklar mağdur 

Bu durumdan bölge esnafı da olumsuz bir şekilde etkilendi. Ancak Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş Antalya’da adeta en çok çocukları vurdu çünkü parktaki oyun gruplarının yer aldığı bölüm; bariyerlerin arasında yer alıyor. Esnaf iş yapamıyor, Ukrayna’yı işgal etmeye çalışan Rusya’ya ait konsolosluk binasının güvenliği nedeniyle oyun alanları işgal edilen çocuklar oyun oynayamıyor, vatandaş parkta rahatça hareket edip kaldırımları kullanamıyor. Çocuklar oyun alanlarındaki salıncak ve kaydıraklarına demir parmaklıklar arkasından bakıyor

Muhtar çözüm istiyor 

Parkın yer aldığı Haşim İşcan Mahallesi Muhtarı Halil Ay, olayı yerinde inceleyerek emniyet tarafından işgal edilen bölümde yaşanan sorunları kamera ve fotoğraf makinesi ile görüntüledi, vatandaşın-esnafın sorunlarını dinledi ve emniyet yetkililerine başvurdu. Halil Ay yaptığı açıklamada “2 aydır Rus Konsolosluğunu koruma amaçlı konulan bariyerler hem esnafın hem de vatandaşların canına tak dedi ve yoğun şikayetleri getirdi. Konsolosluk çevresinin bir an önce uygun şekilde kapatılması, vatandaşımızın şikayetlerinin dikkate alınması ve çocuklarımızın oyun alanının açılmasını istiyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir