Rezidans manzaralı uyuşturucu partisi!

Devletin uyuşturucuya karşı çözüm yöntemleri ve çalışmalarının yeterli ve etkili olmadığının bir kanıtı: Bağımlılar; dört bir yanı ailelerin yaşadığı konutlarla çevrili binanın bahçesinde, balkonlarda oturan küçücük çocukların gözleri önünde, hemen her gün güpegündüz damardan uyuşturucu kullanıyor

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Dört bir yanı konut

Burası Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde Gebizli Mahallesi 1113 Sokak ile 1112 Sokağın kesiştiği yerde, Zeytinpark Rezidans bitişiğindeki bir metruk ev ve bahçesi. Zeytinköy denilen bölgede 12056 ada 1 ve 2 parseller yanında bulunan bu metruk binanın dört bir yanı ailelerin yaşadığı rezidans ve apartmanlardan oluşan bir yerleşim alanı. Binanın dört bir tarafı onlarca çocuklu ailelerin yaşadığı konutlar ile çevrilmiş durumda.

Aileler çözüm bekliyor

Akdeniz Manşet Gazetesinin ‘Yıkın artık şu binayı’ başlıklı haberinden sonra binanın pencere ve kapıları; fuhuş yapılması ve uyuşturucu kullanımının önlenmesi amacıyla kapatıldı. Çöplüğe dönen çevresi ve molozlar temizlense de bina yıkılmadı, bahçesi tel örgüyle örülmedi. Ancak bağımlılar bu kez de dört bir yanında ailelerin yaşadığı evlere sadece 2-3 metre uzaklıktaki bu binanın bahçesinde, hem de gündüz saatlerinde uyuşturucu ve uyarıcı maddeler kullanıyor.

Halk duruma isyan ediyor

Bağımlılar; küçük yaştaki çocukların gözü önünde kimseye aldırmadan damardan eroin alıyor. Geçtiğimiz gün çekilen görüntüler bu iddiayı doğruluyor. Çevre sakinleri, “Onlarca kez emniyet, belediye, CİMER ve çeşitli kurumlara başvurduk. Ya bu bina ya da çevresini tel örgüyle kapatın. Biz ve çocuklarımız korkudan balkona çıkamıyoruz. Eve girip çıkarken korkuyoruz. Torbacısı da satıcısı da bağımlısı da burada. Devlet mücadele ediyorsa adamlar güpegündüz gözümüzün önünde damardan eroini nasıl alıyor” diyerek bu duruma isyan etti.

Arınma merkezi sayısı 5

Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kuruluna göre Antalya merkezde erişkinler için 2 yataklı tedavi merkezi, Alanya’da çocuk ve erişkinler için 2 ayaktan tedavi merkezi, Antalya merkezde 1 adet özel tedavi merkezi olmak üzere total 5 adet ‘arındırma merkezi’ bulunuyor. Diğer yandan 12 Ekim 2022 günü Bağımlılıkla Mücadele Antalya İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Vali Ersin Yazıcı başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıda bağımlılığın her türüyle etkin bir şekilde mücadeleye aralıksız olarak devam edeceklerinin altını çizen Vali Yazıcı; “Her türlü uyarıcı maddeyle ve bağımlılığın her türüyle mücadeleye hep birlikte kararlılıkla devam edeceğiz. Gençlerimizi ve toplumumuzu bağımlılıklara karşı koruyacağız” dedi.

Mücadeleye rağmen bu cüret nedir?

Suçun oluşmasının önlenmesi, uyuşturucuya sokak düzeyli ulaşılabilirliğinin engellenmesi için polis, bekçi ve jandarmadan oluşan kolluk kuvvetleri de yoğun bir tempoyla çalışıyor. Sokak satıcılarıyla madde bağımlılarına yönelik caydırıcı çalışmalar ise tam gaz devam ediyor. Emniyet ve jandarma ekipleri; mahallinde yapılan tespitler sonrası sorunun lokal düzeyde çözümü için var gücüyle çalışıyor. Ancak yapılan çalışmalar ile uygulanan çözüm yöntemleri yeterli ve/veya etkili olmuyor olmalı ki bağımlılar; dört bir yanı ailelerin yaşadığı konutlarla çevrili bir binanın bahçesinde, balkonlarda oturan küçücük çocukların gözleri önünde, güpegündüz damardan uyuşturucu kullanma cüretini gösterebiliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir