Oğan’dan Uysal’a salon teşekkürü

Başkan Uysal’dan belediyeyi ve CHP’yi gururlandıran, bir teşekkürü hak eden demokratik tavır

Başkan Uysal’dan belediyeyi ve CHP’yi gururlandıran, bir teşekkürü hak eden demokratik tavır

Tokat’ta son dakika, ‘salonun damı akıtıyor’ denilerek konuşması çeşitli bahanelerle engellenen TÜRKSAM Başkanı Sinan Oğan; konferans vermek için geldiği Antalya Muratpaşa’da CHP’li Başkan Ümit Uysal’a ‘damı akıtmayan, tadilata alınmayan salon tahsisi’ için teşekkür etti

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Uysal’a teşekkür etti

Türkiye Stratejik Analizler Merkezi (TÜRKSAM) Başkanı Dr. Sinan Oğan, konferans için Antalya’ya geldi. “Türk Dünyası’nın Güncel Meseleleri Antalya Konferansı”, 14 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat 14.00’de CHP’li Avukat Ümit Uysal’ın başkanı olduğu Muratpaşa Belediyesinin kültür salonunda düzenlendi. Sinan Oğan konuşmasının başlangıcında salon ve Başkan Ümit Uysal hakkındaki teşekkür içerikli sözler kullanarak “Demokrasi böyle bir şeydir” dedi. Konuşma yapacağı illerde konuşmasının çeşitli bahaneler ve gerekçelerle engellenmesini anlattı.

Bahanesiz tahsise teşekkür

Oğan konuşmasının başında “Çok değerli Antalyalı hemşerilerim; öncelikle damı akıtmayan, son dakika tadilata alınmayan bu güzide salonumuzu bize açan Antalya Muratpaşa Belediye Başkanımız Ümit Beye, Ümit Uysal Beye çok teşekkür ediyorum. Demokrasi böyle bir şeydir. Demokrasilerde herkes gelmeli, sözünü söylemeli, hiç kimse birbirine hakaret etmeden, hiç kimse birbirinin salonunu ve konuşma hakkını elinden almadan konuşmalı ve gitmeli. Böyle yaparak, Türkiyemizde böyle yaparak Türk demokrasimize katkıda bulunabiliriz. O sebeple geçtiğimiz hafta maalesef ki Tokat konferansımız, son dakika, damı akıtılıyor gerekçesi ile iptal edildi. Oysa o gün Tokat’ta konuşsaydık, konuşturulsaydık; söyleyeceğimiz şeyler memleketimizin, milletimizin hayrına olacak şeylerdi. Bizler bütün Türkiye’yi dolaşarak, şimdiye kadar söylediğimiz gibi, bundan sonra da ülkemizin, milletimizin menfaatlerine olacak şeyleri söylemeye devam edeceğiz…” dedi. 

SİNAN OĞAN KİMDİR?

24. Dönem Iğdır Milletvekili ve Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Analizler Merkezi – TÜRKSAM’ın kurucusu ve başkanı olan Sinan OĞAN, 1967 yılında Iğdır’da doğmuştur. İlk ve orta öğrenimini Iğdır’da tamamlayan Oğan, lisans öğrenimini 1989 yılında Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olarak bitirmiştir. Aynı üniversitede, 1992 yılında Mali Hukuk/Bankacılık alanında “Azerbaycan’da Ekonomik ve Mali Sektörün Yapısal Analizi” başlıklı tez ile yüksek lisansını tamamlamıştır. Daha sonra 2009 yılında Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi bölümünden doktora derecesini almıştır.

Azerbaycan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin kuruluşunda aktif rol alarak 1989-1992 yıllarında Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Aynı yıllarda Yeni Düşünce Gazetesi’nde Türk dünyası ile ilgili analiz yazıları yayınlanmaya başlanmıştır. 1992 yılında Azerbaycan’ın ekonomik ve sosyal yapısını konu edinen “Azerbaycan” kitabını yazmıştır. Yine, 1992’de araştırma görevlisi olarak girdiği Marmara Üniversitesi’nde aynı yıl Türk dünyası ile ilgili yaptığı çalışmalar münasebetiyle “Akademik Üstün Başarı Ödülü”nü kazanmıştır. 1992’de, Milliyet Gazetesi Sosyal Bilimler Ödülüne layık görülen “Türk Dünyasının Sorunları ve Çözüm Yolları” isimli çalışmalarını tamamlamıştır. Takip eden yılda Türk dünyası ile ilgili Türkiye’de ilk kapsamlı Türk Dünyası Takvimi ve Bilgi Kitapçığını hazırlamıştır. Nevruz Bayramı ile ilgili 1987 yılından itibaren saha çalışmaları yapmış ve neticesinde 1991 yılında bu bağlamdaki ilk radyo programı hazırlamış ve 1992 yılında ilk makaleyi yayınlamıştır. Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nda uzun süre çalışarak hizmet vermiştir.

1992-1998 yılları arasında Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsünde Araştırma Görevlisi olarak çalışmıştır. Bu görevinde 1993 yılından itibaren Azerbaycan’a görevli olarak gönderilen Dr. Sinan Oğan, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın Azerbaycan’da açtığı Azerbaycan Devlet Ekonomi Üniversitesi Türk Dünyası İşletme Fakültesi’nde 1993-2000 yılları arasında öğretim görevlisi ve dekan yardımcısı olarak görev yapmıştır. 1994-1998 yıları arasında eş görevle Azerbaycan’da T.C Dışişleri Bakanlığı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Temsilcisi olarak çalışmıştır. Bir dönem özel sektörde de çalışan Sinan OĞAN, 2000 yılında Türkiye’ye dönerek Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Kafkasya Masası’nda çalışmalarını yürütmüştür. Oğan, 2006 yılında bu kurumdan ayrılarak Kapadokya Meslek Yüksekokulu’nda bir yıl süre ile Dış İlişkilerden Sorumlu Müdür Yardımcılığı görevi yapmıştır.

Sinan Oğan 2004 yılında, bugün Türkiye’nin en önemli düşünce kuruluşlarından birisi haline gelen TÜRKSAM’ı kurmuştur. 1993 yılında yayınlanan “Türk Ortak Pazarı Ülkeleri” isimli kitabının ardından 2003 yılında “Rusya’da Siyaset ve Oligarşi”, 2006 yılında ise “Turuncu Devrimler” isimli kitabı yayınlanmıştır. Sinan OĞAN’ın Türk Dış Politikası, Orta Doğu, Uzak Doğu, Rusya, Kafkasya, Orta Asya, Türk Dünyası, Enerji, Ermeni Sorunu, Afganistan, Terör ve Türkiye’nin güncel sorunları konularında çok sayıda Türkçe, İngilizce, Rusça makale ve değerlendirmeleri birçok Türk ve yabancı sitelerde, haber ajanslarında, gazete ve bilimsel dergilerde yayınlanmıştır. Yurtiçi ve yurtdışında uzmanlık alanı ile ilgili konferanslar, seminerler vermiş ve bilimsel toplantılara katılmıştır. Bunların yanı sıra, çevre ile ilgili önemli çalışmalar yürüten Oğan, Türkiye’nin 18 kilometre uzaklığında Ermenistan sınırları içerisinde bulunan ve sahip olduğu eski teknolojiyle tüm bölge için tehlike kaynağı olan Metsamor Santrali’nin Kapatılmasına Yönelik Sivil Girişim’i kurarak koordinatörlüğünü uzun yıllar yürütmüştür.

Oğan, Türk dünyasıyla ilgili birçok ödüle de layık görülmüştür. Bu çerçevede, 2010 yılında “Türk Dünyasına Hizmet Ödülü”nü almış, Kazakistan Cumhuriyeti tarafından “Kazakistan – Türkiye Dostluk ve İşbirliğini Geliştirme Madalyası”na layık görülmüş, 2011 yılında ise Türk dünyasına katkılarından dolayı Azerbaycan’da “Azerbaycan – Türkiye Dostluk ve İşbirliğini Geliştirme Madalyası” ile taltif edilmiştir. Oğan’a ayrıca, 2011 yılında Oğuz Boyu Kültür Dernekleri Federasyonu tarafından verilen “Onurluk Ödülü” bunlardan bazılarıdır.

Oğan, 2011 Milletvekili seçimlerinde Iğdır’dan milletvekili seçilmiştir. Milletvekili olduğu dönemde, TBMM Dışişleri ve Anayasa Komisyonu ile Türkiye Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu’nda görev almıştır. Oğan, ayrıca TBMM MHP Grup Yönetim Kurulu üyeliğine seçilmiştir. Oğan, meclisteki başarılı çalışmaları nedeniyle Telekomcular Derneği, KAMUDER, Beşiktaş Platformu gibi Türkiye’nin önemli sivil toplum kuruluşlarının birçoğu tarafından “Yılın Siyasetçisi”, Kırkpınar Yılın En İyileri Ödülleri çerçevesinde ise “Yılın Milletvekili” ödüllerine layık görülmüş, birçok anket sonucu “Yılın En Başarılı Milletvekili” olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir