Masabaşı kararların sonuçları bunlar!

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Yeşilyurt Köyünde evlere 50, içme suyu kaynağına 100, tarihi kalıntıların bulunduğu sit alanına ise sadece 50 metre mesafede mermer ocağı açılması izni verildi. Ocak; tozu dumana katarak, büyük bir gürültüyle, gece gündüz demeden çalışıyor!

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Antalya’dan köylülere destek

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Yeşilyurt Köyünde 750 nüfus yaşıyor. Köydeki mermer ocağına evlere 50 metre, içme suyu kaynağına 100 metre, tarihi kalıntıların bulunduğu sit alanına ise 50 metre mesafede çalışma izni verildiği ortaya çıktı. Antalya Beşkonaklılar Birlik ve Beraberlik Derneği Başkanı Hakan Halim Okudan; köyü tozu dumana boğan, gürültüsüyle insanları uyutmayan, doğal habibatı yok eden mermer ocağına karşı kendilerinden yardım isteyen köy sakinlerine destek kararı aldıklarını açıkladı.

Akla ve vicdana sığmaz

Köyün yerleşim merkezine bu kadar yakın olan mermer ocağında gece gündüz çalışmalar aralıksız sürüyor. Bu durum köylüler tarafından gece saatlerinde kaydedilen video görüntülerinde de açıkça görülebiliyor. Halk ocağın hem sesinden, hem tozundan rahatsız durumda. Köyde yaşam günden güne zorlaşıyor. Canlı yaşamına bu kadar yakın alanda mermer ocağı izni verilmiş olması ise akıllara durgunluk veriyor. Başkan Okudan “Böyle bir yere izin verilmesi akla ve vicdana sığmayacak bir durumdur” dedi.

Huzur kalmadı

Köylüler bölgede tarım ve hayvancılık ile geçimlerini sağlıyor. Küçükbaş hayvancılık üretimi ile ön plana çıkan Yeşilyurt Köyünde seracılık faaliyetleri de gerçekleştiriliyor. Nar ve şeftali üretimi de yapan köylüler; bu lokasyonda tarımsal emtiaları ile hem iç piyasada hem de ihracat yolu ile ekonomiye katkı sunuyor. Hali hazırda 6 bin dönüm tarım arazi yer alan köyde yaşam şu an alt üst olmuş durumda. Köydeki huzur ve sessizlik mermer ocağı açılması sonrası yok oldu.

‘Torosların geleceğini karartmayın’

Antalya Beşkonaklılar Birlik ve Beraberlik Derneği Başkanı Hakan Halim Okudan konuyla ilgili olarak; “Toros Dağları doğudan batıya yaralı durumda. Bu yaralara merhem ve heybetli görünümüne ses olabilmek adına 3 buçuk yıldır Antalya’nın 19 ilçesinde mücadele gösteriyoruz. Kimi zaman müşterek sivil toplum kuruluşlarımızla dayanışma, kimi zaman da vatandaşlarımızla birlik ve beraberlik içerisinde karar verici kurumlar arasında diyalog, diplomasi ve müzakere köprüsü kuruyoruz.  Hal böyle olunca vatandaşlarımız bir çıkış yolu olarak bizleri görüyor ve ulaşıyor. İşte onlardan bir tanesi Isparta ili, Sütçüler ilçesi Yeşilyurt Köyünden bir vatandaşımızdı. Cuma akşamı sosyal medya hesabımdan telefonumu istedi ve iletişim kurduk. Köylerindeki izni verilen mermer ocağı konusundaki süreci anlattı. Anlatılan durumları biz daha önce Beşkonak köylerinde yaşamıştık. Bizden destek istedi. Tıpkı Korkuteli Dereköy’e ve halkına destek verdiğimiz gibi Isparta Yeşilyurt Köyümüzün bu haklı talebine de kayıtsız ve sessiz kalmayacağız. Defaatle her platformda söylüyorum. Biz yeraltı zenginliklerimizin çıkartılmasına karşı bir bölge insanı değiliz. Sadece doğayla uyumlu çalışmayan ve çevresel etkileri düşünüldüğünde telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracak yerlerde izin verilen mermer ocağı, taş ocağı, kömür ocağı gibi projelere karşıyız. Yetkili karar mercii olan bürokratlarımızı ve siyasetçilerimizi sivil iradenin temsilcisi olarak uyarıyorum. Bugün düşünülmez olan yarın kaçınılmaz olur. Torosların geleceğini karartmayın. Bugün verdiğiniz bu kararların, yarın sonuçları hepimizi bağlayacaktır. Çocuklarımıza ve gelecek kuşaklara yaşanılabilir bir memleket bırakmak adına Isparta Yeşilyurt köyümüze de sahip çıkacağız. Yeşilyurt halkı yalnız değildir” dedi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir