Kadriye çözüm bekliyor

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Kadriye turizm bölgesi sakinleri; toplu ulaşımda Antalyakart ile çalışan, daha uygun ulaşım ücretine sahip, yolcu kapasitesi daha yüksek otobüsler kullanılmasını talep ediyor

Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Kadriye turizm bölgesi sakinleri; toplu ulaşımda Antalyakart ile çalışan, daha uygun ulaşım ücretine sahip, yolcu kapasitesi daha yüksek otobüsler kullanılmasını talep ediyor

Haber: Şükrü AĞIRMAN

Otobüslerin kapasitesi küçük

Hatırlanacağı üzere Antalya’nın Serik ilçesinde toplu taşımada Boğazkent, Belek ve Kadriye otobüsleri geçtiğimiz yıllarda birleşme kararı almıştı. Ulaşımı rahatlatan Büyükşehir Belediyesinin tüm çalışmalarına rağmen Kadriye bölgesinde halk mağdur durumda. Otobüslerin kapasitesi yetersiz, sefer sayıları çok olsa da sefer periyotları çok uzun. Bu konuda çözüm olması adına Nisan ayı ortasında belediye tarafından sefer sayıları 20 dakikada bire indirildi. Ancak otobüslerin yolcu taşıma kapasiteleri küçük olduğu için vatandaşın mağduriyeti devam ediyor.

Kadriye mağdurları

Antalya istikametine gelen otobüsler Boğazkent ve Belek duraklarında neredeyse tamamen doluyor. Kadriye durağına geldiğinde ise bu duraktan bineceklere yer kalmıyor. Haliyle gelen otobüs ya durağa hiç girmeden yoluna devam ediyor ya da dursa dahi Kadriye durağından en fazla 3-4 yolcu alabiliyor. Nihayetinde Kadriye durağında bekleyen vatandaş; yağmurda çamurda, güneşin bağrında dakikalarca otobüs beklemek zorunda kalıyor. Otobüs bulunamadığı için halk toplu ulaşım konusunda mağdur oluyor.

Vatandaş çözüm bekliyor

Bir vatandaş “Ben durağa geldikten sonra tamamen dolu olan ilk 2 otobüs durağa hiç girmeden geçti. Ben bugün 3’üncü otobüse binebildim. O da ayakta, insanlarla sıkış tepiş, dip dibe yolculuk yapmak zorunda kaldım. Ben ve Kadriye’deki insanların istediği şey; yolcu kapasitesi yüksek otobüslerin kullanılması. Merkezdeki Antalyakart sistemini de istiyoruz. Toplu ulaşım ücreti de çok fazla. Kadriye-Antalya arası otobüs ücreti 21 lira. Boğazkent ve Belek’ten gelenler ise daha yüksek ücret ödüyor. Belediyemizin bu konuda bir çözüm bulacağına inanıyoruz” dedi.

Belediye konuyu inceledi

Konuyla ilgili görüştüğümüz belediye yetkilileri; sorunu yerinde tespit ettiklerini, sorunun farkında olduklarını, sorunun çözümü adına uzun zamandır uğraş verdiklerini, bölgedeki tüm otobüs kooperatifleri başkanları ile görüşerek kartlı sistem için mutabakata vardıklarını, elektronik ücret toplama sistemi konusunda 5 merkez ilçe ile birlikte Serik’in de kart sistemine dahil edilebilmesi için çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu anlattı. Otobüslerin daha yüksek kapasiteli, 8 buçuk metrelik tek tip araçlar olması konusunda ise çalışmalar yapıldığını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir