EYT’nin çözümü staj mağdurlarında

Staj döneminde sigorta kartları vardı ama ortaya çıktı ki sigortaları yok

Staj mağdurları; hem kaynak aranan EYT sorunu hem de kendi sorunları için Hükümet’e çözüm sundu: Staj sürelerimizi borçlanalım, bütçeye hiçbir yükümüz olmasın. Her mağduru staj sürelerini borçlandığında devletin kasasına hatırı sayılır bir kaynak gireceği aşikârdır

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Kaynağı gösterdi

Staj Sigortası Mağdurları Derneği (SSM) kuruldu. Aktif olarak çalışmaya dayanan staj sürelerinin uzun vadeli sigorta girişi olarak sayılmadığını belirten mağdurlar; en azından staj sürelerini borçlanmak istiyor. SSM Başkanı Ferhat Salman “Mevcut durumda Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) sorununun çözümü için kaynak aranmakta, bu sorun bütçeye en az zararla çözülmeye çalışılmaktadır. Buyurun size en güzel kaynak, staj sürelerimizi borçlanalım bütçeye hiç bir yükümüz olmasın. Her mağduru staj sürelerini borçlandığında devletin kasasına hatırı sayılır bir kaynak gireceği aşikâr” dedi.

EYT’liler gibi mağdurlar

2017 yılında Ankara merkezli kurulan Staj Sigortası Mağdurları Derneğinin (SSM) Başkanı Ferhat Salman; Emeklilikte Yaşa Takılanların yaşadığı sorun gibi kendilerinin de mağdur olduğunu vurguladı. Salman “Staj mağdurlarının sigorta primlerinin borçlanması ve böylece EYT’ye kaynak yaratılması teklifini çeşitli partilerden milletvekiline sunduk. Onlar da bunu kabul ettiler. Kendi parti meclislerinde görüşüyorlar. Bu konuda iktidardan bir çözüm bekliyoruz” dedi.  

Sigorta kartları var ama sigortaları yok

Staj Sigortası Mağdurları Derneğinin Başkanı Ferhat Salman şöyle konuştu: Bizler Meslek lisesi, Çıraklık okulu ve Üniversite yıllarında belli bir dönemde zorunlu staja tabi tutulduk. Tamirhanelerde, sanayilerde aktif olarak çalıştık, ürettik, ekonomiye katkı sağladık, ev geçindirdik ve okullarımız tarafından bizlere sigorta kartı verildi. O kartta ilk işe giriş tarihi yazıyordu. Hatta okul müdürlerimiz, öğretmenlerimiz bizlere sigortamızın başladığını, ilerleyen yaşlarda bu kartın çok faydasını göreceğimizi söylemişti.

O tarihlerde bilinmiyordu

Sonuçta çalıştığımız bir iş yeri, sorumlu olduğumuz bir iş ve başımızda bir işverenimiz vardı. Örneğin tamirhanede çalışan bir çıraktık. Haftanın 5 günü sabahtan dükkân açtık, ürettik. Araba altına yattık, çalıştık, haftalık ücret aldık, ev geçindirdik. Meslek liselerinde, üniversitelerde zorunlu staj yaptık sanayilerde çalıştık. Aktif olarak çalıştık. Ancak yıllar sonra öğrendik ki aktif olarak çalışmaya dayanan staj süreleri uzun vadeli sigorta girişi olarak sayılmıyormuş. Takdir edersiniz ki çalıştığımız yıllarda bizlerin bunu bilmesine pek imkân yoktu.

Bir garip uygulama

E-Devlette ve ‘çalışma hayatım’ uygulamasında stajlarımız; sigorta girişi olarak yani ilk işe giriş tarihi olarak görünüyor ama maalesef uzun vadeli sigortaya başlangıç sayılmıyor.

Hükümet özellikle de 2006 yılından sonra sosyal güvenlik alanında çok önemli düzenlemelere imza attı. Şu an uygulamada olan kanunla borçlanılacak sürelerde, sigortalıların ya da vatandaşların lehine olacak birçok düzenlemeler yapıldı. Örneğin; 31 Mayıs 2006 yılında 5510 sayılı kanunun 41’inci maddesinde; sigortalı olmaksızın doktora öğrenimi veya tıpta uzmanlık öğrenim süreleri, sigortalı olmaksızın avukatlık stajını yapanların normal staj süreleri, hekimlerin fahri asistanlıkta geçen süreleri yeni yasa ile borçlanılacak süreler kapsamına alındı. Ancak bu hak genele yayılmayınca toplumunun kalan kısmı için büyük bir mağduriyet ortaya çıktı.

Acil çözüm bekleniyor

Günümüzde öğrencileri meslek liselerine teşvik etmek amacıyla hükümetimiz tarafından tedbirler alınmaktadır. Bu haberleri gerçekten büyük bir gururla takip ediyoruz. Bir ülkenin gelişmesi, ilerlemesi için doktora, avukata, mühendise ihtiyacı olduğu kadar elbette çok iyi eğitim almış ara elemana da ihtiyacı var. Ortada gerçekten büyük bir mağduriyet var ve bu mağduriyetin sadece hükümetin ferasetiyle çözüleceğine inanıyoruz. Meslek liselerinde, çıraklık okullarında ve üniversitelerde yaptığımız aktif çalışmalarımız, stajımız borçlandırılarak uzun vadeli sigortaya başlangıç sayılmasını talep ediyoruz.

EYT’nin çözümüne de kaynak

Üzerimize düşen neyse yapalım. Makul miktar bir borçlanmayla hem bütçemiz kazanır hem bizlerin mağduriyeti son bulur. Mevcut durumda Emeklilikte Yaşa Takılanların (EYT) sorununun çözümü için kaynak aranmaktadır. Bu sorun; bütçeye en az zararla çözülmeye çalışılmaktadır. Buyrun size en güzel kaynak, staj sürelerimizi borçlanalım bütçeye hiçbir yükümüz olmasın. Her mağdur staj sürelerini borçlandığında devletin kasasına hatırı sayılır bir kaynak gireceği aşikârdır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir