Çevre talanı iddiası

Çevre talanı iddiası

İlginç iddiaya göre biri ya da birileri Antalya Döşemealtı’nda devlete ait araziden çıkardığı toprağı para karşılığı satıyor

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Kamyonu 2 bin lira

Antalya’da bir vatandaş; Döşemealtı ilçesinde birilerinin kamuya ait alanlardan kepçelerle çıkardığı toprağı otogar alanı için ayrılan bölgeye yığarak kamyonu iki bin liradan sattığını iddia etti. Döşemealtı’nda isminin açıklanmasını istemeyen bir vatandaş; Yeşilbayır Mahallesinde 972 ada 3 ve 4 numaralı parseller önünden geçen 10 metrelik imar yolu çevresinden biri ya da birilerinin 27-28 Temmuz 2022 tarihlerinde yaklaşık 100 kamyon toprak aldığını daha sonra bu toprağı ilçedeki yine aynı mahallede yapılması düşünülen otogar alanı çevresine dökerek satmaya başladığını ileri sürdü. Toprak yığının üzerinde “Sahiplidir” yazısı üzerinde yer alan cep telefonu numarası arandığında ise telefona çıkan kişi toprağın kamyonunu iki bin liradan, birden fazla kamyon toprak satın alınmak istenmesi durumunda ise toprağın kamyonunu 1500 liradan sattığını beyan ediyor.

Devlet nerede

Toprağın alındığı yerin ise molozlarla kirletildiğini, bunun suç olduğunu, toprağı satan kişinin bunu aldığı yeri gösteremeyeceğini öne süren vatandaş şöyle konuştu: “Tüm kamyonlarda GPS sistemi var. Büyükşehir Belediyesinin kurduğu sistem sayesinde Antalyaspor, kamyonla taşınan hafriyat ve malzemelerden gelir elde ediyor. Haliyle hangi kamyonun buraya hangi saatte gelip gittiği bellidir. Gördüklerimi ve yaşadıklarımı Döşemealtı Kaymakamlığı, Döşemealtı Belediyesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü gibi kurumlara bildirdim. Ancak adamlar halkın toprağını satmaya devam ediyor. Bu toprak nereden alınmıştır? İzin verildiyse kim izin vermiştir? İddia ediyorum ki bu toprak bahsettiğim yerden alınıp otogar çevresine yığılarak ruhsatsız, izinsiz, belgesiz, kaçak yollarla havadan para kazanılmaktadır. Kolluk kuvvetleri bu olayı nasıl fark etmemiştir merak ediyorum. Kulağımıza çok ciddi iddialar geliyor. Ortada bir çevre talanı vardır. Çevreciler neredeler? Bunu görmüyorlar mı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir