Bu cadde işgal altında

Antalya’nın göbeğinde iki şeritli, tek yönlü bu cadde; her gece sağlı sollu işgal altında. Yetmiyor; yol ortasına yatay park edilen skuterlar da yolu ve kaldırımları işgal ediyor. Her gün onlarca polis aracının geçtiği, MOBESE kameralarının olduğu yerdeki bu durum kazaya davetiye çıkarıyor

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Yayalar ve engelliler mağdur

Çevre, Şehircilik ve İklimlendirme Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından ortak hazırlanarak bu bakanlıklar tarafından ortak yürütülen, 14 Nisan 2021 tarihinde 31454 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren (E-Skuter) Elektrikli Skuter Yönetmeliğine göre bu araçların 25 kilometre hızın üzerine çıkması da yasak. Scooter (Skuter) isimli bu taşıtların park edilirken özel mülkiyetin ihlal edilmesi, kamu nizamının bozulması, yayaların veya engellilerin hareketlerini engelleyecek şekilde park edilmesi de yasak.

Ne kadar ceza verildi?

Şirketlerin bu şekilde park edilen araçları iki saat içinde kaldırmaları gerekiyor. Emniyetin ise buna karşı tedbirleri alması ve denetim yaparak cezai işlem uygulaması gerekiyor. Ancak Antalya kent merkezinde çekilen fotoğraflar; denetimin etkin yapılmadığını ortaya koyuyor. Sürücülere ya da firmaya karşı devletin ilgili kurumlarının uyguladığı müeyyideler yetersiz kalmış olmalı ki bu fotoğraflardaki görüntüler yaşanmaya devam ediyor. Emniyetin skuterleri işleten firmalara ve sürücülerine karşı ayrı ayrı uyguladığı cezai müeyyideler ise merak konusu. Bu fotoğraflardan biri 17 Ekim günü Akdeniz Üniversitesi içinde Yabancı Diller Yüksekokulu ve yurt yanındaki yaya kaldırımında çekildi. Görüldüğü üzere firma; engelli yolunu neredeyse tamamen işgal etmiş durumda.

Cadde üzerinde trafik işgali

Bu karelerden diğeri ise Antalya Muratpaşa Binbaşı Cengiz Toytunç Caddesi üzerinde, Paçacı Şemsi önünde 14 Kasım 2022 günü sabah 03.40 sıralarında çekildi. Fotoğrafta Paçacı Şemsi isimli restorana gelen müşterilerin yolun sol şeridinin tamamını; bir skuterin ise caddenin sağ şeridini işgal ettiği görülüyor. Sadece iki şeritli bu yolda arabayla zikzak çizmeden geçmek imkânsız gibi. Trafik polisleri, fotoğrafın çekildiği gece dahil, fotoğrafın çekildiği yerden sadece 200 metre ileride, yol üzerinde neredeyse her gün trafik uygulaması yapıyor. Bölgede tramvay hattı dibinde MOBESE kameraları da bulunuyor.

Gece gündüz işgal

Kameralar ve polis uygulamalarına rağmen, hemen her gün onlarca polis ve zabıta aracının geçtiği iki şeritli, tek yönlü Binbaşı Cengiz Toytunç Caddesi üzerinde; Antray İsmetpaşa Tramvay Durağından itibaren çeşitli iş yerlerinin çevresinde, önünde ve karşısında onlarca araç, korsan taksi, motosikletler, elektrikli bisikletler “gece gündüz fark etmeksizin” trafiği tehlikeye atacak, kazaya davetiye çıkaracak şekilde şeritleri işgal ederek park ediyor. Tramvay hattından itibaren bahse konu cadde ve kaldırımları her gün neredeyse 7/24 sağlı sollu olarak araçların ve işletmelerin işgali altında. Emniyetin ve sorumlu belediyelerin cadde üzerindeki bu işgal sorununu çözmek için neler yaptığı merak konusu. Zira bu durum uzun zamandır bu şekilde devam ediyor. Güllük Caddesi ile Fahrettin Altay Caddesini birbirine bağlayan bu cadde üzerinde özellikle Antray İsmetpaşa Tramvay Durağı ile Fahrettin Altay Caddesi arasındaki bölüm; hemen her gün gündüz ve gece onlarca araç ve firma tarafından işgal ediliyor. Şimdi ise skuterler tarafından işgal edilmeye başlandı. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir