Belediyede cinsel saldırı iddiası

HABER: Şükrü AĞIRMAN

Cinsel saldırı ve taciz iddiası

Korkunç iddiaya göre olay, Kasım 2021 tarihinde Antalya’nın Aksu Belediyesinde yaşandı. Belediye binasında bir kadın çalışanın darp edilmesi iddiası sonrası sosyal medyada tacizci müdür iddiaları gündeme getirildi. Gazeteci Mehmet Çelik’in sahibi olduğu dijital platformda yayım yapan Aksu Haber TV isimli internet televizyonunun Facebook’taki sosyal medya hesabında gündeme getirilen yazılı ve sözlü bu iddialar sonrası belediye karıştı. Belediye çalışanı genç kadın G.A., bu televizyonda 10 Ocak 2022 günü canlı yayına katıldı.

Darp edildi işinden oldu

Canlı yayında; komşusu da olan babası yaşındaki amiri N.A. tarafından belediyeye ait makam aracında ve belediye binası önünde cinsel saldırıya maruz kaldığını öne sürdü. Ayrıca belediye binası içinde ve araçta cinsel tacize uğradığını iddia etti. Yaşadıklarını “Aramızda kalsın” diyerek anlattığı iş arkadaşının olayı afişe etmesi üzerine tartıştığı iş arkadaşı A.K. tarafından belediye binası içerisinde 18 Aralık günü darp edildiği için suç duyurusunda bulunduğunu da açıkladı.

Başkan konuştu

Canlı yayın sonrası Aksu Belediyesinin AK Parti’li Belediye Başkanı Halil Şahin 11 Ocak günü bir basın açıklaması yaparak genç kadını eleştirdi. Mağdur kadın da 14 Ocak 2022 günü Antalya Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak cinsel saldırı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.  Savcılıkta ifade veren genç kadının olayın ifşa olması ve darp sonrası 21 Aralık’ta işten çıkarıldığı da öğrenildi. Öte yandan genç kadın; 4 aydır belediye binası içerisinde çalıştırılmasına rağmen kadrosunun belediyede olmadığını, özel bir firmadan maaşlı ve sigortalı gösterildiğini de öğrendi.

Amiri aynı zamanda komşusuydu

Canlı yayında konuştuktan sonra kendisine telefonla ulaşılan G.A.’nın iddialarına göre olaylar şöyle gelişti: G.A. isimli 30’lu yaşlardaki bekar genç kadın, Eylül 2021 tarihinde belediyede işe başlatıldı. Evrak işlerinde çalışmak üzere sözde belediye şirket personeli olarak işe başlatılan kadın; başka bir ilçedeki uzak evinden Aksu ilçesindeki belediyeye ilk iş günü kendi özel aracıyla gidip geldi. Evi ile işe başlatıldığı belediye arasında büyük bir mesafe olan kadının çalıştığı birimin yöneticisi; aynı zamanda komşusu olan, kendisinin babası yaşındaki N.A.’ydı.

Makam aracında başladı

Genç kadın G.A. ilk günden sonra iş yeri olan belediyeye amiri de olan komşusu N.A.; N.A.’nın başka bir devlet kurumunda çalışan yakını ve bazı belediye çalışanları ile birlikte, belediyenin resmi aracıyla gitmeye başladı. Bu durum bir buçuk ay kadar devam etti. Daha sonra ise işe N.A. ve yakını ile birlikte, N.A.’ya kendi kullanması için belediye tarafından bir şirket üzerinden tahsis edilmiş makam aracıyla gidip gelmeye başladı. N.A.’nın yakını, çalıştığı yerde inince araçta sadece mağdur G.A. ile şüpheli N.A. kalıyor, ikili ise N.A.’nın kullandığı araç ile belediyeye kadar beraber gidiyordu.  

Arabada mastürbasyon iddiası

5 Kasım 2021 günü araç seyir halindeyken araç sürücüsü N.A, iddiaya göre ereksiyon halindeki cinsel organını çıkararak mastürbasyon yapmaya başladı ve genç kadına cinsel tacizde bulundu. Çığlık atan ve ağlayan kadına iddiaya göre “Ne yapıyorum ki ben, mezara mı götüreceksin, bana versene” diyen şüpheli, belediyeye çok yaklaştıkları bir sırada da genç kıza eliyle cinsel saldırıda bulundu ancak başarılı olamadı. Yaşadıklarını kimseye anlatamayan genç kadın, amiri tarafından bu kez de söz ve davranışlarla gerçekleşen cinsel tacizlere maruz kaldı.

Belediye binası bahçesinde cinsel saldırı

Genç kadın; şüphelinin güzel olduğu için taciz ettiğini söylemesi üzerine işe bakımsız gitmeye başladı. Hatta şüphelinin aracına bir süre binmedi. Bir süre sonra kendisine artık baba ve abi gibi davranmaya başlayan amiri olan komşusunun düzeldiğini düşünen kadın, 19 Kasım günü şahsın makam aracına, şahsın yakınıyla birlikte yeniden bindi. İkili bir süre sonra yine baş başa kaldıklarında genç kız normal davrandığı için davet üzerine arka koltuktan ön koltuğa oturdu. Makam aracı Aksu Belediyesinin önündeki nöbet kulübesine geldiğinde; genç kız araçtan inmek istediği sırada, araç sürücüsü şüpheli N.A. kalçasına eliyle cinsel saldırıda bulunarak genç kadının pantolonunu ve iç çamaşırını indirmeye çalıştı.

Darp edildi

Genç kız ağlayarak çalıştığı birimdeki arkadaşlarına konuyu anlatdı ancak iddia o ki onlar konuyu kapattı. Bunun üzerine bir süre sonra belediyede başka birimdeki bir iş arkadaşına “Aramızda kalsın” diyerek konuyu anlattı. Arkadaşı ise yaşananları ifşa edince ikili tartıştı. Genç kadın iş arkadaşı A.K. tarafından da bu tartışma sonrası 18 Aralık 2021 günü darp edilince rapor alarak savcılığa darp iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Yaşadıklarını unutamayan ve geceleri uyuyamayan genç kız, işi bırakarak ilaçlı psikiyatrik tedavi almaya başladı. Yaşadıklarının kişiliğinde onarılmaz yaralar açtığını belirten genç kadın, tüm bunlara işe ihtiyacı olduğu için katlanmak zorunda kaldığını belirtti.

İnternet TV’sinde konuştu

İş yerinde amiri olan komşusunun nüfuzunu kullanarak kendisinin mağduriyetini kullanmaya çalıştığını ve kendisine cinsel taciz ve cinsel saldırıda bulunduğunu öne süren kadın, darp edildikten ve 21 Aralık günü işine son verildikten sonra aslında belediyede kadrolu olarak çalışmadığını öğrenerek bir kez daha yıkıldı. Belediyede 4 aydır bir birimde fiilen çalışan bir kişinin maaşının ve sigortasının özel bir firmadan karşılandığı iddiasına ilişkin çeşitli sorular cevap beklerken genç kadın 10 Ocak 2022 günü, Gazeteci Mehmet Çelik’in sahibi olduğu dijital platformda yayım yapan https://www.facebook.com/aksuhabertv linkindeki Aksu Haber TV isimli internet televizyonunda canlı yayında konuştu. Belediyede darp olayının yaşandığı 18 Aralık gününden bu yana konuyla ilgili iddialara ilişkin gazetecilerin konuk olduğu programlarda yayımlar yapan Mehmet Çelik ile yayıma konuk olarak katılan diğer gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.  

Korkunç iddialar

Sosyal medyada Facebook’taki bu iddialar sonrası belediye karıştı. https://fb.watch/azM3Ok-NM_/  canlı yayında G.A.; komşusu da olan babası yaşındaki amiri N.A. tarafından belediyeye ait makam aracında ve belediye binası önünde cinsel saldırıya maruz kaldığını öne sürdü. Ayrıca yayımda; belediye binası içinde ve araçta cinsel tacize uğradığını iddia etti. Bunu anlattığı iş arkadaşının kendisini afişe etmesi sonrası tartışınca arkadaşı A.K.’nın kendisini darp ettiğini, suç duyurusunda bulunduğunu, işten çıkarıldığını, Enes isimli bir kişinin kendisini arayarak arabulucu olmak istediğini, belediyede fiilen çalışmadığını öğrendiğini ileri sürdü. Bu canlı yayın sonrası belediye başkanı yazılı açıklama yaptı. G.A. ise savcılığa cinsel saldırıdan dolayı N.A. hakkında suç duyurusunda bulundu.

Başkan resmi açıklama yaptı

Canlı yayın sonrası Aksu Belediyesinin AK Parti’li Belediye Başkanı Halil Şahin 11 Ocak günü “Kamuoyu açıklaması” başlıklı yaptığı basın açıklamasında “Belediyemizde yaşandığı iddia edilen taciz olayı ile ilgili dün sosyal medya üzerinden yayın yapan bir takım kişilerin yayına çıkardığı bir bayanın Türk örf ve adetlerine uygun olmayan konuşmaları vatandaşlarımıza servis edilmiştir. Bahsi geçen konu, bayanın da ifadesiyle, adli yargıya taşınmış olup soruşturma kapsamındadır. Söz konusu bayanın konuştukları kendi beyanlarıdır. Aksu Belediyesi’nin kurumsallığının, böyle bir konunun içerisine sokulmasını ahlaksızlık olarak değerlendiriyoruz. Aksu Belediyesi kurumsal bir yapı olup, kendi içerisinde disiplin mekanizması vardır. Hukuki olarak gerekli mercilere başvurularımızı yapacağız. Kamuoyuna saygı ile duyurulur” ifadelerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir